Warunki uzyskania członkostwa określają przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.2024 poz 558) oraz obowiązujący Statut SM Budowlani w Kaliszu z 06/2024r.
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych od dnia 9 września 2017 r. członkiem spółdzielni jest każda osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jeżeli:
- przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
- przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo od lokalu,
- przysługuje jej roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- przysługuje jej roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu („ekspektatywa własności”) lub
- jest założycielem spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
W powyższych przypadkach członkostwo powstaje z mocy prawa, a co za tym idzie nie wymaga składania deklaracji o przyjęcie w poczet członków.
Członkami spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.
Członkiem spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ekspektatywa własności lub będąca założycielem spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Osobie tej nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Członkiem spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni. Osoba ubiegająca się o członkostwo składa deklarację członkowską.
Osoba, która przekształciła swoje prawo do lokalu w prawo odrębnej własności zachowuje członkostwo w Spółdzielni.
UWAGA
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W takim przypadku uprawnieni do lokalu powinni złożyć do Spółdzielni zgodne oświadczenie, w którym wyznaczą członka Spółdzielni i Pełnomocnika. W przypadku niezgodności, co do kwestii członkostwa w Spółdzielni osób uprawnionych, o członkostwie, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy oraz w przypadku niezłożenia oświadczenia, o którym mowa powyżej wyboru dokonuje spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy, współuprawnieni mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w spółdzielni. Za opłaty za lokal odpowiadają solidarnie wszyscy uprawnieni do lokalu.
Powstanie członkostwa
-
W dniu 9.09.2017 r. dla osób, którym przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w dniu 9.09.2017 r.
-
W dniu nabycia, jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte po dniu 9.09.2017 r.
Prawo odrębnej własności lokalu – czynności związane z przyjęciem w poczet członków
-
Osoba posiadająca udział w prawie odrębnej własności lokalu, na podstawie zgodnego oświadczenia wszystkich właścicieli, składa deklarację przystąpienia do spółdzielni.
-
Zarząd dokonuje przyjęcia w poczet członków.
W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z działem członkowsko – mieszkaniowym, tel. 62 768 98 19.